• Læs mere om de enkelte koncerter på Annas facebookside samt de enkelte arrangørers hjemmesider.

  • KOMMENDE
    28. august Lydkanalkoncert med Violon-banden Rosenborg Slot 18.00
    29. august Lydkanalkoncert med Violonbanden Rosenborg Slot 18.00
    31. august Mahler med DR Koncertkoret og DR Symfoniorkesteret DR Koncerthuset 19.30
    1. september Mahler med DR Koncertkoret og DR Symfoniorkesteret DR Koncerthuset 19.30
    13. september privatarrangement med Violon-banden Rosenborg Slot 18.00
    19. september Baroque Concert with chamber orchestra Vilnius Palace of the Grand Duke 19.00
    23. september Bach Cantata Concert Vilnius Palace of the Grand Duke 19.00
    27. september Bruckner Messe F-mol with Balthasar Neumann Chor Münster Basel 19.30
    28. september Bruckner Messe F-mol with Balthasar Neumann Chor Münster Basel 19.30
    2. oktober Stuepigens List - barokopera Jelling - Byens Café 19.30
    7. oktober Reformationskoncert - solist med Ensemble Zimmermann KBH Koncertkirken 16.00
    8. oktober Reformationskoncert - solist med Ensemble Zimmermann Nibe Kirke 16.00
    9. oktober Reformationskoncert - solist med Ensemble Zimmermann Sct. Catharinæ 19.30
    10. oktober Reformationskoncert - solist med Ensemble Zimmermann Øster Nykirke 19.30
    11. oktober Reformationskoncert - solist med Ensemble Zimmermann Kristkirken Tønder 19.30
    12. oktober Reformationskoncert - solist med Ensemble Zimmermann Århus Ellevang Kirke 19.30
    27. oktober Bruckner/Brahms concert with Balthasar Neumann Chor Münster Basel 19.30
    28. oktober Bruckner/Brahms concert with Balthasar Neumann Chor Münster Basel 19.30
    4. november Mozarts Requiem - solo og ensemble m. Copenhagen Soloists Sct. Pauls Kirke Århus 16.00
    5. november kantategudstjeneste Sct. Matthæus Kirke KBH 10.00
    5. november DRs Ensemblers Brunch-koncerter. Gadesange med Janus Araghipour Borup Højskole 13.00
    5. november Mozarts Requiem Helligåndskirken KBH 19.30
    6. november Stuepigens List med PauseOperaen og Ensemble Zimmermann Musikhuset Odense TBA
    7. november Stuepigens List med PauseOperaen og Ensemble Zimmermann AKKC Ålborg TBA
    11. november Whisky-smagning & tudormusik med Ensemble Morgaine Fairy Lochan 19.00
    16. november Mogens Pedersens "Pratum Spirituale" med Weser Renaissance Unser Lieben Frauen Kirche Bremen 20.00
    23. november Stuepigens List Thisted Musikhus TBA
    24. november Stuepigens List Randers - Koncertsalen TBA
    25. november Solist i Messias med AkadeMidt Nørremarkskirken Vejle 15.00
    26. november Messias med AkadeMidt Dybkær Kirke 15.00
    2. december H-mol-messen med Copenhagen Soloists Holmens Kirke 16.00
    3. december H-mol-messen Sct. Mariæ Kirke Helsingør 16.00
    7. december Messias med Det Jyske Vokalensemble Ulfborg Kirke 19.30
    8. december Nun komm der heiden Heiland med Det Jyske Vokalensemble Sct. Catharinæ Kirke Hjørring 19.30
    TIDLIGERE
    12. august Afslutningskoncert på dirigentkursus - vokalmusik med Ensemble SYD Palladium Malmø 15.00
    19. august Solist med Randers Byorkester Sct. Mortens Kirke Randers 10.30
    4. august Sommerkoncert med DR Vokalensemblet DR Koncerthuset 19.30
    26. juli Sommerkoncert for sopran og orgel Løgumkloster Kirke 20.00
    30. maj Italiensk barokkoncert med Ensemble Morgaine The Palace of the Grand Dukes Litauen 19.00
    28. maj Solist i kantatekoncert Fladstrand Kirke 19.30
    28. maj Solist i kantatekoncert Skagen Kirke 16.00
    4. maj Solist i Elverskud Nørre Snede 20
    2. maj Solist i Elverskud med Vejle Symfoniorkester Vejle Musikteater 20
    17. april Solist i Messias med AkadeMidt Ikast Kirke 20
    14. april Lecons des tenebres af Couperin med Marianne G Nielsen Gurre Kirke 10.30
    11. april Lecons des Tenebres af Couperin med Ensemble Zimmermann og Elisabeth Holmertz Odense Domkirke 19.30
    26. marts Lecons des tenebres div. barokkomponister Augustenborg Slotskirke 16
    16. marts 3 Dowland-sange til AkadeMidts "Cafe Det Røde Øre" Vesterlund 19
    7. marts Orgel-sang koncert m David Peter Schmidt Sct. Pauls Kirke Århus 19.30
    17. februar Barokkoncert m. cembalo & cello Bremen TB TB
    26. februar Solistkoncert i Grenå med Jacob Bangsø og Frode Stengård
    19 december Solist i Messias med Collegium Vocale og Baroque Aros Grenå Kirke 19
    18.december Solist i Messias med Collegium Vocale og Baroque ArosHolstebro Kirke 19.30
    17. december Solist i Messias med Collegium Vocale og Baroque Aros Ebeltoft Kirke 15
    15. december Messias - Solist og ensemble Tarm Kirke 19.30
    14. december Charpentier Messe de Minuit Sct. Catharinæ Kirke Hjørring 19.30
    13. december Charpentier Messe de Minuit med Ensemble Zimmermann & Det Jyske Vokalensemble Ellevang Kirke Århus 19.30
    4. december Solist i Messias Vor Frue Kirke Aarhus 20
    4. december Solist i Messias med Assens Syngedrenge og Baroque Aros Vor Frue Kirke Assens 16
    3. december Solist i Messias med Assens Syngedrenge og Baroque Aros Vor Frue Kirke Assens 16
    26. november Mozarts Messe i C mol Sct. Pauls kirke Århus 16
    25. november Mozarts Messe i C mol; solist og ensemblesanger med Copenhagen Soloists Holmens Kirke 19.30
    16. november Opera-aften hos AkadeMidt: Bel Canto - arier og foredrag med Gunhild Donslund klaver og Kjeld Jensen foredrag Give-Egnens Museum 19
    6. november Fauré Requiem med Musica Ficta Sankt Pauls KBH 10
    6. november Alle Helgens koncert med New Danish Concert Brændkjær Kirke kl 16
    6. november barokkoncert med New Danish Concert Farre Kirke 19
    29. oktober Solist i Telemanns Tageszeiten med Nordschleswigsche Musikvereins kor & orkester Løgumkloster Kirke 16
    30. oktober Solist i Telemanns Tageszeiten Sønderjyllandshallen Aabenraa 16
    2. august Stuepigens List - opera på CPH Opera Festival Ofelia Plads 17
    3. august Stuepigens List - opera på CPH Opera Festival Blågårds Plads 17
    5. august Stuepigens List - opera på CPH Opera Festival Ved ZeBu 17
    6. august Stuepigens List - opera på CPH Opera Festival Kødbyen 17
    7. august Stuepigens List - opera på CPH Opera Festival Ved Grundtvigskirken 17
    13.august sommerkoncert i Tivoli med DR Koncertkoret Tivoli KBH Koncertsalen 19.30
    8. september Beethovens 9. med DR Koncertkoret DR Koncertsalen 19.30
    9. september Beethovens 9. med DR Koncertkoret DR Koncertsalen 19.30
    10. september Beethovens 9. med DR Koncertkoret DR Koncertsalen 15.30
    2. april La Violetta: O Jesulein Süss Asmild Kirke; Viborg kl. 19:30
    16. april Hvor længe skal hun være død - børneforestilling med Ensemble SYD Give-Egnens Museum kl. 15.
    18. april Foredrag og sang om bel canto hos Syddjurs Folkeuniversitet; Sognegården; Kirkegade 13 8400 Ebeltoft kl. 19.00
    4. maj Bachs H-mol-messe med DR Vokalensemblet Lorraine Frankrig kl 20.
    5. maj Bachs H-mol-messe med DR Vokalensemblet Koncertsalen DR kl 19.30
    26. maj Afskedskoncert for docent ved DJM Ingrid Haking Raaby Det Jyske Musikkonservatorium; Kammermusiksalen 19.30